yzglstrm

Yazılım nedir?

Yazılım geliştirme söz konusu olduğunda aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel kavramlar vardır.

İlk olarak, “yazılım nedir” sorusunun cevabını bulmak gerekir. Bununla birlikte, size tanımımızı vermeyeceğiz çünkü Wikipedia’dakine rakip olabilecek bir cevap yok: “ Bilgisayar yazılımı veya basitçe yazılım, bilgisayara nasıl çalışacağını söyleyen bir veri veya bilgisayar talimatları koleksiyonudur.

Ek olarak, 3 ana yazılım türü vardır:

  • Sistem yazılımı . Bu, bilgisayarınızda işletim yazılımı (iOS, Android, Windows vb.), Yardımcı programlar (Anti-virüs, Pano yöneticileri, Teşhis programları vb.) Ve donanım yönetimi gibi çok sayıda önemli işlevi yerine getirir.
  • Uygulama yazılımı . Bunlar gerçekten aşina olmamız gerekenler. Bir şarkı dinlemek, video izlemek, fotoğraf paylaşmak vb. Gibi belirli bir etkinliği gerçekleştirmek için kullanıyoruz. Günümüzde, uygulama yazılımları veya kısaca uygulamalar dünyayı fırtınayla ele geçiriyor ve uygulama yayıncıları için büyük miktarda gelir sağlıyor.
  • Kötü amaçlı yazılım (veya kötü amaçlı yazılım) . İsim her şeyi gösterdi, çok çeşitli yazılımlar cihazlarınıza zarar verebilir veya zarar verebilir. Amaçları şaka yapmak veya daha kötüsü bilgilerinizi çalmak, dolandırıcılık vs.

Yazılım geliştirme nedir?

Kısacası, yazılım geliştirme, bir yazılım projesini tasarımdan üretim teslimine kadar getiren tüm görevleri içerir. IBM Research, bu tanıma açıklık getirdi: “Yazılım geliştirme, yazılım oluşturma, tasarlama, devreye alma ve destekleme sürecine adanmış bir dizi bilgisayar bilimi faaliyetini ifade eder.”

Yazılım geliştirme genellikle yazılım geliştiricileri, yazılım mühendisleri ve programcılar tarafından yapılır. Bu roller örtüşebilir ve aralarındaki dinamikler geliştirme departmanları ve topluluklar arasında değişebilir.

Üç temel yazılım türü vardır:

  • Sistem yazılımı : İşletim sistemleri, disk yönetimi, yardımcı programlar vb. Gibi temel işlevleri sunun.
  • Programlama yazılımı : Kod oluşturmak için metin düzenleyiciler, derleyiciler, bağlayıcılar, hata ayıklayıcılar ve diğer araçlar gibi programcılara araçlar verin.
  • Uygulama yazılımı (uygulamalar) : Kullanıcıların medya oynatıcılar, güvenlik programları, veri yönetimi yazılımı vb. Gibi belirli görevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olun.

Bununla birlikte, yazılım geliştirmenin başka bir anlamı var. Çoğu zaman bu terim, yazılımın kaynak kodunu yazma, düzeltme ve koruma görevini ifade edebilir.

Ek olarak, işletmelere tanıtılması gereken bir diğer şey, seçenekleri geliştirmenin iki yolu:

  • Özel yazılım: Yazılım dış kaynak geliştirme şirketi, yazılımı müşterilerinin gereksinimlerine göre sıfırdan oluşturacaktır. Bildiğiniz gibi, tamamen özelleştirilmiş ve fiyat, ihtiyaç duyulan işlevlere ve özelliklere göre değişecektir.
  • COTS (Hazır Ticari): Aksine, bu, yazılım geliştirmek için daha ekonomik ve zaman kazandıran bir yöntem olarak kabul edilir. Dış kaynak şirketi, tüm müşterilerine aynı işlevlere, en iyi uygulamalarına dayanan özelliklere sahip bir ürün sağlayacaktır. Bu hizmet, çok az veya sıfır özelleştirme içerecektir, bu nedenle, ürünün ihtiyaçlarınızı karşılamama ihtimali yüksektir.

Bunlar en yaygın 2 seçenektir, yine de çoğu zaman, Designveloper veya dostumuz – ScienceSoft gibi dış kaynak geliştirme şirketleri yalnızca özel yazılım geliştirme hizmeti sağlar ve yazılımı müşterilerin ihtiyaç duyduğu şekilde uyarlar .

TEKLİF AL